fbpx

Ciekawostki z kulinarnego świata Włoch

Moda na weganizm
27 sierpnia, 2021
włoska kawa top pelini
Najpopularniejszy napój na świecie
6 września, 2021
Show all

Ciekawostki z kulinarnego świata Włoch

kuchnia włoska popularne dania wino

Jedną z najbardziej popularnych kuchni w Europie jest kuchnia włoska. Charakteryzuje ją używanie dużej ilości dobrej jakości warzyw. Przyprawy, których nie może zabraknąć we włoskiej restauracji to: bazylia, oregano, estragon czy rozmaryn. Składnikiem bez którego kuchnia nie może się obyć jest mąka. Dzięki niej można przygotować typowe dla Włoch dania. Przykładowo są to: makaron, pizza, cannelloni, gnocchi czy calzone.

Tradycyjny włoski posiłek składa się z kilku dań, które podawane są w odpowiedniej kolejności. Jako pierwsze podawane jest antipasto, czyli przystawka. Kolejno na stole powinno wylądować primo piatto, czyli odpowiednik naszego pierwszego dania. Jest to zazwyczaj zupa, pasta czy inne danie mączne. Secondo piatto to główny posiłek, który zazwyczaj stanowią ryby i mięso uzupełnione dodatkiem w postaci sałatki. Taki posiłek zwieńcza zazwyczaj deser, czyli dolce. Najbardziej popularne rodzaje deserów we Włoszech to tiramisu, granita lub panna cotta. Do deseru często jest podawana również caffé, czyli kawa. Niektórzy wybierają digestivo lub ammazzacaffé – likier lub grappe na trawienie. Włosi pomijają niektóre dania, ale nigdy nie zmieniają kolejności ich podawania.

Powszechnie uważa się, że włoski zwyczaj serwowania chleba na początku spożywania posiłku stanowi przystawkę. W zasadzie jest to błędne myślenie. Chleb powinien zostać na stole aż do deseru. Ma on nam pomóc w zgarnianiu resztek sosów czy oliwy z talerza.

Włosi uwielbiają pić wino. Znajdując się we Włoszech powinniśmy pamiętać o tym, aby nie nalewać go trzymając butelkę od spodu. Włosi mają specjalne określenie na taki sposób – ,,alla traditora’’, co w tłumaczeniu oznacza ,,jak zdrajca.” Trzymając wino w ten sposób moglibyśmy ukryć truciznę w pierścieniu, a następnie niepostrzeżenie wlać ją komuś do kieliszka.

nasze menu

zamawiaj on-line z dostawą do domu

j b
j b