fbpx

Jesień pachnie grzybami

zupy na jesień
Jesień, czyli sezon na zupy
21 października, 2021
Nowość! FOCACCIA- włoskie pieczywo
3 listopada, 2022
Show all

Jesień pachnie grzybami

spaghetti z kurkami

Podgrzybki, prawdziwki, maślaki i kurki… To tylko niektóre z najbardziej popularnych grzybów, których intensywnie poszukują grzybiarze w całej Polsce.  Grzybobranie to popularna rodzinna rozrywka. Są nawet i tacy, którzy traktują tę czynność bardzo poważnie. W Polsce organizowane jest wiele konkursów na poziomie lokalnym, które mają na celu wyłonić najlepszego grzybiarza. Świeże powietrze, leśne zapachy, odgłosy i obrazy natury. Czy może być coś lepszego?

Wybierając się na grzyby warto zabrać ze sobą Atlas Grzybów Polski, aby przypadkiem nie zebrać do swojego koszyka czegoś, czym możemy się zatruć. Takie atlasy można pobrać również w formie aplikacji na telefon. W Polsce jednym z najbardziej groźnych grzybów jest Muchomor Sromotnikowy, inaczej Muchomor Zielonawy. Objawy, które świadczą o zatruciu pojawiają się dopiero po około 8-12 godzinach od spożycia. Nierozpoznanie zatrucia może mieć śmiertelne konsekwencje, dlatego warto zrezygnować ze zbioru danego grzyba, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Nowy trend wśród grzybiarzy, który stał się bardzo widoczny, to zbieranie śmieci. Często widać rodziny, które niosą ze są reklamówkę pełną grzybów i jeszcze pełniejszą reklamówkę śmieci. Wśród polskiej ludności rośnie świadomość ekologiczna. To bardzo ważne czyny, które świadczą o przyszłości naszej planety. 

W naszym społeczeństwie panuje pewne przekonanie, iż grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych, a jedynie wodę. Jest to błędny tok myślenia. Skupmy się na przepysznych kurkach, a dokładniej – pieprznikach jadalnych. Inni nazywają je również stągiewkami czy kurzymi nóżkami. Mają przyjemny dla oka piaskowy kolor. W Polskich lasach znajdziemy je w okresie od czerwca do października). Mimo tego, że składają się w 90% z wody znajdziemy w nich również witaminy (np. A, C, B1, B2) i minerały (np. magnez, wapń, potas, żelazo, cynk).  Mimo całego bogactwa witamin i minerałów jedna kurka ma około 35 kalorii.

My też postawiliśmy na grzyby. Wpadnij do Brocci na sezonowy makaron z kurkami. Pozwól zakochać się swojemu węchowi i kubkom smakowym! Gwarantujemy niezapomniane smakowe doznania!

Zamów z dostawą

Rezerwuj stolik